RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran : Matematik Tahun Dua
Tajuk : Ruang
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 13.1 (i) (ii)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
1. mengenalpasti tiga daripada lima bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian dengan betul; dan
2. mengenalpasti dan mewarna gambar bentuk tiga dimensi dalam sekumpulan gambar.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Murid Arus Perdana
1. Murid membuat pemerhatian terhadap gambar yang dipaparkan.
2. Guru memperkenalkan bentuk-bentuk 3D: Kubus, Kuboid, Piramid, Silinder dan kon.
3. Murid menunjukkan bentuk-bentuk 3D berpandukan objek
a) kubus: kotak hadiah .
b) kuboid:kotak pensil .
c) piramid: piramid.
d) silinder: botol air
e) kon: ais krim.
4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.
5. Murid mewarna bentuk-bentuk 3D dari sekumpulan gambar berpandukan arahan guru.
6. Guru membincangkan hasil kerja murid.
Murid LINUS (Numerasi)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat mengenal dan menamakan dua bentuk 3D: kubus dan kuboid.
1. Guru menunjukkan gambar beberapa jenis bentuk 3D
2. Guru mengedarkan satu objek 3D,
3. Murid mengenalpasti bentuk 3D dan memadankan bentuk dengan gambar .
4. Ulangi langkah tadi dengan objek yang berbeza bagi bentuk 3D yang lain.
5. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.
6. Murid mewarna bentuk-bentuk 3D dari sekumpulan gambar berpandukan arahan guru.
7. Guru membincangkan hasil kerja murid.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
· Kreativiti (mengenalpasti ciri objek dengan tepat)
Bahan Bantu Belajar:
bentuk 3D,pensel warna, gambar dan lembaran kerja.
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian melalui padanan bentuk 3D dan lembaran kerja.
Refleksi:
10 daripada 13 murid arus perdana berjaya mengenalpasti tiga daripada lima bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian dengan betul; dan mewarna bentuk tiga dimensi daripada sekumpulan gambar. 5 murid yang belum menguasai dibimbing melalui aktiviti pengukuhan.
2 daripada 3 murid LINUS berjaya memadan dan mewarna dua bentuk 3D. Murid yang belum menguasai akan dibimbing melalui aktiviti pemulihan.
No comments:
Post a Comment