RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran dan kelas : Matematik Tahun Dua
Tajuk : Nombor Bulat Hingga 1000
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 1.3 (i) (a) (b)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Membilang nombor dalam lingkungan 1000 secara seratus – seratus dan sepuluh-sepuluh secara tertib menaik dan menurun
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Murid Perdana
· Membilang seratus-seratus
o Di luar bilik darjah
o Tangga sekolah
o Kad nombor
o Garis nombor
· Menaiki dan menuruni tangga sekolah sambil membilang secara kuat
· Melukis garis nombor.
· Menggantung kad-kad nombor
· Aktiviti berkumpulan- “ menampal kad mengikut arahan “
· Pembentangan hasil kerja dan membuat perbincangan secara semak bersama-sama.
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Membilang nombor dalam lingkungan 100 secara sepuluh-sepuluh secara tertib menaik
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Murid Linus
Aktiviti ini dijalankan di luar bilik darjah.
· Bentukkan kumpulan (2 orang).
· Aturkan kumpulan seperti ‟Susun Atur Kumpulan‟. Minta murid berbaris menghadap gelung rotan.
· Letakkan kad yang pertama di luar gelung yang pertama.
· Letakkan satu set kad angka di dalam setiap bakul seperti berikut:
Set kad dalam bakul A - 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90
Set kad dalam bakul B - 15, 25, 35, 45, 55, 65, 75, 85, 95
Set kad dalam bakul C - 11, 21, 31, 41, 51, 61, 71, 81, 91
· Maklumkan kepada murid bahawa bakul tersebut mengandungi kad angka dalam gandaan sepuluh.
· Murid perlu mengambil satu kad daripada dalam bakul dan meletakkannya di luar gelung rotan yang betul mengikut tertib menaik seperti ‟Urutan Nombor‟.
· Permainan diteruskan sehingga selesai. Kumpulan yang paling awal memberikan jawapan yang betul adalah pemenang.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
· Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan.
Bahan Bantu Belajar:
Tangga sekolah, kad nombor, kad gambar, kad manila, gelung rotan,bakul,lembaran kerja
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p dan perbincangan aktiviti kumpulan
Refleksi: ( Murid Perdana )
3 daripada 20 murid belum mencapai objektif pembelajaran dan akan dibimbing melalui aktiviti pengukuhan.
Refleksi: ( Murid Linus )
2 daripada 6 murid belum mencapai objektif pembelajaran dan akan dibimbing dalam sesi pengajaran dan pembelajaran akan datang.
No comments:
Post a Comment